Jak správně pečovat o plnící pero

Jak plnící pero skladovat, čistit, plnit, …

Čištění plnícího pera

  1. Rozšroubujte pero
  2. Očistěte (proplachujte) hrot vodou, dokud nebude voda čistá.
    Pokud používáte pero na bombičky nebo konvertor, dejte celou část s hrotem přes noc do čisté vody.
    Hrot by měl být zcela ponořen ve vodě.
    Používejte vodu pokojové teploty. Nejlepší je destilovaná voda (voda z vodovodu často obsahuje částice, které by mohly ucpat  přívodní kanálky hrotu). Nikdy nepoužívejte teplou nebo horkou vodu (teplo by mohlo roztáhnout některé vnitřní části pera) ani alkohol, mohlo by to zničit přívodní kanálky nebo jiné části pera.
    Nechte hrot odmočit na 10 až 15 minut, poté jej vysušte papírovým ubrouskem. Pokud je to potřeba nechte hrot odmočit přes noc.
  • Pero čistěte vždy po několika týdnech nebo vždy když měníte barvu inkoustu.
  • K čištění pera je rovněž možné použít ultrazvukovou čističku, pokud by se vám náhodou doma nějaká válela.

Používání plnícího pera

  • Pokud používáte konvertor, pero se plní tak, že konvertor necháte na peru nasazený. Hrot pera dáte do lahvičky s inkoustem tak, aby byl zcela ponořený. Konvertor vyprázdníte (vytlačíte vzduch) a natáhnete inkoust. Poté již jen otřete hrot papírovým kapesníčkem nebo utěrkou. (Jak vyměňovat bombičky, tady psát nebudu 🙂 )
  • Když píšete, netlačte na hrot, mohl by se tím zničit. Dobré plnící pero by mělo po papíře klouzat hladce.
  • Používejte čerstvý inkoust. Nepoužívejte inkoust z lahvičky, který je starší než jeden nebo dva roky. Používáte-li starší inkoust, nejprve se vždy přesvědčte, zda na povrchu neplesniví. Potom starý inkoust zamíchejte, abyste viděli, že v něm nejsou žádné kousky nebo usazeniny na dně (to by totiž znamenalo, že inkoust již začal tuhnout).
    Před plněním pera inkoust promíchejte.
  • Černý inkoust obsahuje arabskou gumu, proto nikdy nenechte černý inkoust v peru zaschnout. Pero by se tím mohlo poškodit. Pokud víte, že pero nebudete delší dobu používat, vyčistěte jej dříve, než v něm inkoust zaschne.
  • Pokud používáte dokumentní inkoust, měli byste pero čistit pravidelněji a opravdu poctivě (dokumentní inkoust je totiž kyselejší). Nedoporučuji inkoust Koh-i-noor (dokumentní). I když budete o pero správně pečovat, dokumentní inkoust Koh-i-noor vám poměrně rychle zničí hrot (na jednom lacinějším peru mi kovový hrot dost rozleptal).
    Nebo naopak, doporučuji používat pouze kvalitní inkousty (Diamine, Parker, …).
  • Inkoust (lahvičky, bombičky) nenechávejte na slunci, aby inkoust nevybledl.
  • Nepoužívejte křídový papír, protože jeho povrch je chemicky ošetřený a neabsorbuje inkoust. Inkoust bude při psaní zůstávat v hrotu a nakonec jej ucpe (resp. ucpe přívodní kanálky).
  • Při cestování letadlem nechte pero prázdné (bez inkoustu). Vlivem nízkého tlaku v letadle, by mohl inkoust samovolně vytékat z pera.
  • Když pero nepoužíváte, mějte jej vždy zavřené.
  • Nikomu pero nepůjčujte, protože hrot pera se přizpůsobuje majiteli, který s ním píše (úhlu, tlaku, …).
  • Pokud náhodou někomu pero půjčíte, nedávejte mu k němu vršek. Pojistíte si tím, že vám pero vrátí.
  • Pokud vaše pero nezačne hned psát (zřejmě proto, že jste jej nějakou dobu nepoužívali), je v hrotu a přívodních kanálcích zřejmě zaschlý inkoust. Nesnažte se pero rozepsat tím, že byste tlačili na hrot. Raději hrot namočte do vody a nebo do inkoustu stejné barvy. Pokud to nepomůže, pero vyčistěte. (Jako první pomoc zkuste na hrot dýchnout tak, aby se orosil, a pero zavřít. Většinou můžete po chvilce psát.)

Skladování pera

  • Pokud víte, že delší dobu nebudete plnícím perem psát, vyprázdněte jej a vyčistěte předtím, než jej uložíte.
  • Pokud pero právě nepoužíváte, uchovávejte jej ve svislé poloze hrotem nahoru a zavřené víčkem (například v hrníčku, kalíšku, …). Zabráníte tak hromadění a zasychání inkoustu v hrotu a přívodních kanálcích.

Pokud máte další tipy co (ne)dělat s plnícím perem, přidejte je prosím do komentáře k tomuto článku.

 

12 komentářů

    1. Používám inkousty levné-(koh-i-noor) i dražší-(Diamine,Parker) i hodně drahé(Sailor,Private Reserve,Noodler’s), ale pero mi zatím nepoškodili.
      Jediný, který mi rozleptal nerezový hrot Inoxcrom během cca půl roku je DOKUMENTNÍ Koh-i-noor.
      Dokumentní inkousty-levné i drahé(duběnkové,iron gall) jsou skutečně agresivní, v podstatě kyseliny.Pokud se jim můžete vyhnout pak peru nic nehrozí-zvláště při výše popsané údržbě. ;o)

      1. Jen se připojuji, že v článku se v souvislosti s rozleptáním hrotu mluví právě o dokumentním inkoustu, protože dokumentní inkousty jsou prostě kyselé. A rozleptaný nerez, to je síla (mě to tenkrát zlikvidovalo hrot „Iridium Point“ čti nulová kvalita).
        Na druhou stranu – proč drahé pero plnit levným inkoustem …

  1. díky za článek
    osobně používám jenom ten dokumenťák od K-I-N. Ze dvou důvodů: dostal jsem ho zadáčo a hlavně pro mne jako pro leváka je důležité že hodně rychle zasychá (bohužel i v hrotu)
    jinak krmím tím dva Parkery, jeden Ranger2000 a jeden Herlitz, takže žádné drahoty.
    standa

  2. Našel jsem doma staré inkoustové pero, celkem pěkné, jen špička byla kapku pokřivená, ale podařilo se ji vyrovnat. Inkoust také, je na něm 1,50Kčs 🙂 je naprosto v pořádku, žádná plíseň ani zákal. Tenkrát to soudruzi tak neojebávali 🙁

  3. Hezký den,
    objednala jsem si pero na ebay a nešlo mi zprovoznit. Už jsem byla docela naštvaná, protože pera miluju a poslední krásný kousek mi někdo ukradl v práci. Přiznám se, že jsem nevěřila tomu, že by mi pero začalo psát (konvetor byl samo naplněný 🙂 jen po tom, co dýchnu na hrot. A ono to opravdu funguje! Takže klobouk dolů – kdo by to byl řekl 🙂 Dík za podnětný článek – Iva

  4. Mám dotaz
    Vlastním už delší dobu bombičkového Parkera, používám bombičky Parker Quink. Skladuji péro v dřevěném uzavřeném pouzdře naležato, bombičky v psacím stole, stáří 1 – 2 roky. No a teď přestalo psát. Nepoužil jsem jej asi 14 dní. Vyzkoušel jsem dle návodu: kontrola množství inkoustu dostatečná, vytažení bombičky a propláchnutí hrotu v tekoucí vodě, potom ponoření péra do skleničky na noc do vody, desetiminutové dýchání na hrot. A stále nepíše.
    Děkuji Tomáš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*